Occupy mozgalom
2014.11.28. 20:00
Elfoglal mozgalom
A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl
Az Elfoglal mozgalom (Occupy movement) mra nemzetkzi tiltakozs, amely elssorban a gazdasgi s trsadalmi egyenltlensgek ellen tiltakoz civilek csoportja. Az els eset ilyen a New York-i Occupy Wall Street („Foglald el a Wall Streetet”) volt, amely 2011. szeptember 17-n indult. Az emberek lestraztak a Zuccotti parkban s tiltakoztak a bankok s az zleti vilg ellen. Ezt egy kanadai aktivistacsoport, az Adbusters kezdemnyezte, rszben tvve az arab tavasz, klnsen a kairi, Tahrir tri tntetsek s a spanyol Indignants mozgalom jelszavt: Mi vagyunk a 99%.
Tbbszr is a rendri tlkaps gyanjba keveredtek a hatsgok az tiltakozsok oszlatsa folyamn. A tntetk nem llnak politikai oldalakra, civil kezdemnyezs.
Szilveszter jszaka az OWS aktivisti s szimpatiznsai sikeresen bejutottak a lezrt Zucotti parkba, ahol kijelentettk, hogy 2011. az vk volt. s valban, az v esemnyeit rtkel publikcikban tbben elismertk, hogy a mozgalom sikeresen megvltoztatta a kzbeszdet a nyugati orszgokban, ami a trsadalmi egyenltlensg, vagy a bankok s ms riscgek tlhatalmt illeti. A tntetsek, nemzetkzi akcik 2012. els hnapjaiban is folytatdtak, azonban Berlinben s Londonban is sor kerlt a kzponti stortborok knyszerkirtsre, ms helyszneken azonban mg tovbbi hnapokig helykn maradtak. Mrciusban a New York-i tntetk ismt megksreltk a Zucotti park visszafoglalst, ezttal sikertelenl. Nem sokkal ksbb ezrek rendri brutalits elleni demonstrcin, majd j tbort alaktottak ki a Union Square-en. Mjus 1-n ismt szmos orszgban, illetve az USA tbb nagyvrosban tartottak megmozdulsokat a mozgalom zszlaja alatt, mikzben tzezrek vonultak utcra New York-ban. Hamarosan a spanyol Felhborodottak vforduls megmozdulsai kvetkeztek jabb nemzetkzi akcinap keretben, majd az Eurpai Uni, az Eurpai Bizottsg s az Eurpai Kzponti Bank (EKB), avagy „a Trojka” cscstallkozjhoz idztett Blockupy Frankfurt nev tbb napos, tzezreket megmozgat akcisorozat. Csupn nhny nappal ksbb a Chicago-ban tartott NATO-cscs elleni Occupy-megmozdulsok hasonl tmegek rszvtelvel zajlottak. A ltvnyos tntetsek mg egyszer, a szeptember 17-i vforduln trtek vissza, fleg New York-ban, illetve oktberben sor kerlt mg egy vilgmret, szintn vforduls zajkelt akcisorozatra is Global Noise (Zajong a vilg) nven, de ltalban elmondhat, hogy a tntetsek az elznl kevsb jellemeztk az vet, ami az Occupy mozgalmat illeti.
A kialakult hlzatok azonban fennmaradtak, s elkezddtt a szlesebb koalcik kiplse, a mozgalom jabb s jabb formkban lttt testet. Ennek kes pldja a londoni „knyvtrforradalom”. 2012 szeptemberben az Occupy London aktivisti elfoglaltak s jranyitottak egy, a megszortsok miatt bezrt kzknyvtrat. A tbbsgben konzervatv szavazk lakta krnyk polgrai eleinte gyanakvssal figyeltk az esemnyeket, azonban hamarosan nem csak megrtettk az aktivistk indtkait, hanem maguk segdkeztek a knyvtr feltltsben, helyrelltsban s mkdtetsben, st a kzvetlen politikai cselekvs eszkzeihez nyltak ms, a lakhelyket rint gyekben. Miutn a brsg is a knyvtrfoglalk javra dnttt, az aktivistk 2013 elejn nneplyesen tnyjtottk az ominzus knyvtr kulcst a helyieknek. Egy, az Occupy London ltal szervezett rendezvnyen 2012 oktberben Andrew Haldane, az angol kzponti bank magas rang tisztsgviselje kijelentette, hogy a mozgalomnak igaza van a pnzgyi szektorral szemben megfogalmazott kritikjban s abban, hogy a trsadalmi egyenltlensg alapvet problma. Haldane szerint az Occupy ltal kifejezsre juttatott elgedetlensg segtett meggyzni a dntshozkat a pnzgyi rendszer reformjnak szksgessgrl.
A mozgalom megjulst jl szemllteti a kvetkez kt, az OWS-hez ktd kezdemnyezs: 2012 oktbernek utols napjaiban a Sandy hurrikn slyos krokat okozott New York-ban s szinte a teljes keleti partvidken. Az aktivistk Occupy Sandy nven nszervezd kzssgi seglycsapatokat szerveztek. Munkjukat ksbb tbbek kzt a New York-i rendrsg is elismerte. Nem sokkal a hurrikn utn indtottk tnak a People’s Bailout (Az emberek mentcsomagja) nev projektet, amely a kzssgi adssgelengeds modelljt hozta ltre, s amelynek els hullmban mintegy ezer ember egszsggyi adssgt trltk el 2013 mrciusban. Mjus 1-n ismt szmos amerikai vrosban kerlt sor demonstrcikra, pr httel ksbb pedig az Occupy Homes aktivisti tbort vertek az Igazsggyi Minisztrium washingtoni pletnl, kvetelve a csalsi botrnyokban vtkes bankrok bntetjogi felelssgre vonst. Szeptember 17-n ismt vforduls demonstrcik zajlottak New Yorkban, ezttal a Wall Street megadztatsnak krdst helyeztk kzppontba.
Ahogy haznkban is, az egsz vilgon rezhetv, szmos esetben szemmel lthatv vlt az j genercis mozgalmak hatsa, ez 2013 mjusban s jniusban vlt igazn ltvnyoss. Mikzben a Blockupy Frankfurt megvalstotta az EKB msodik blokdjt s tmegek vettek rszt szolidaritsi tntetseken Spanyolorszgban, illetve Portugliban, az isztambuli Occupy Gezi nev kezdemnyezs elleni tlz karhatalmi fellps heteken t tart orszgos tntetshullmhoz vezetett. Ahogy a trkorszgiak, a nem sokkal ksbb kialakul brazliai tmegdemonstrcik is magukon viseltk a "Terek Mozgalamainak" jegyeit.
Egy rdekes rs amit rdemes elolvasni. Kritika az Occupy mozgalomrl. Eredeti bejegyzs itt. zeltnek egy kicsi.
Mt Tams (Etam Samat) FaceBook-os bejegyzst teljes egszben tesszk kzz:
“A sajt rdeketekben muszj lernom, hogy mit gondolok a mozgalomrl. Szkimond leszek. Ami a szvemen, az a szmon. Nem clom senkit sem megbntani semmilyen mdon, ezrt krlek titeket tegytek flre most az ego-tokat s ne azt nzztek, hogy ki rja ezeket a sorokat, hanem, hogy mit mond s milyen rvekkel tmassza azt al. Nem fogom kerlni a forr kst s hosszasan gondolkodni szavakon, hogy azok a lehet legfinomabb pofonokat adjk a lelketeknek.”
Egy msik rdekes rs Le Monde diplomatique Magyar kiadsbl.
Hogyan tudja az elmlet teljesen megbolondtani a gyakorlatot?
Van egy visszatr emlkem, milyen lelkesek is voltunk, amikor a „Foglald el a Wall Streetet!” mozgalom elkezddtt. ltem a washingtoni metrn s olvastam egy cikket a manhattani Zuccotti Park-i tiltakozsokrl. Hrom vvel korbban kellett megmenteni a Wall Street bankjait. Mr legalbb kt ve, hogy az ismerseim kzl senki sem hitt tbb abban, hogy Barack Obama kpes lesz valami klnlegeset alkotni. s kt hnappal korbban, a bankrok republiknus bartai az orszgot a csd szlre sodortk csak azrt, hogy nyomst gyakoroljanak a Fehr Hzra. Mint mindenkinek, nekem is elegem volt.
|